2016 m. liepos 31 d., sekmadienis

Pavojingi žaislai

Sveiki, vasarotojai, gynybos pasiilgot? o gal jau laikas puolimui? Įdomu, kaip reik rengtis puolimo ekspertui - reiktų turbūt 3 dalių kostiumo ar riterio šarvų, nes gynybinis taktinis treningas jau nebepramuš. Čia šiaip, pagalvojimui.
O gynybos laukia tiesiog sukrėtimas nes artėja šaudymas iš haubicų - matysim kaip praeis - žada lyg tai jūroje žuvį ir ruonius sprogdint. Prie žuvų vėliau dar grįšiu, o ruoniai čia šiaip, ne prie ko.


O šiandien (gal tiksliau šyvakar) bus tokia Fusion virtuvė  - Youtubė + Įstatymas; Žaislai + Ginklai. Vienu žodžiu sudėtis straipsnio kaip kebabo vidurnaktį Savanorių prospekto kioske.

Vienas Youtube kanalas, kurį rekomenduoju pažiūrėti yra The Slingshot Channel
Kanalas vokiečio Joerg Sprave kuris savo hobį šaudyti viską su ragatkėmis (atsiprašau, kalbininkai, "laidynėmis") pavertė verslu. Tokių šaudyklių, kokias jis pasigamino sufantazuot net nevisada pavyksta. Žmogus pasigamino šaudyklę iš savo barzdos - daugiau ir nebereik paaiškinimo. Kadangi prekyba visokiom šaudyklėm yra jo verslas, visi parduodami ir pasigaminti daiktai yra legalūs Vokietijoje - ten jie įstatymo prisilaikanti tauta.

Taigi, kai pasirodė filmukas apie pavojingiausią žaislą Vokietijoje, iš karto pasidarė įdomu, kas ten per žvėris. Tai štai jums "žaislas"FXAirguns Verminator Mk2 speciali versija Vokietijos rinkai, kuri turi blokuota vamzdį, nuo kurio išorės paleidžiamos strėlės (skirtingai nei tradicinė ginklo versija, šaudanti švininėmis kulkomis per įprastą graižtvuotą vamzdį). Vokietijoje strėlių šaudyklės nelaikomos ginklu, tik vamzdis turi būti užblokuotas, kad praeitų tik oras. Ir čia ne išsigalvojimas - Bundeskriminalamt yra priėmusi sprendimą, kad jei per vamzdį neimanoma iššaut kulkos, tai nėra ginklas. O čia aukščiausia instancija Vokietijoje. Taigi tai žaislas - galima jais prekiaut internetu, nereikia 18 metų, jokių apribojimų išskyrus naudotojo sveiką protą.

Įdomus toks teisinis dalykas. Vokietijoje, kur ginklų įstatymai gana griežti, net tos pačios ragatkės, kurios užsikabina už riešo (visi esat matę tokias) yra uždraustos.


Pas mus toks reikalas nesuveiktų - remiantis ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu:

Pneumatinis ginklas – nešaunamasis ginklas, iš kurio paleidžiamos kulkos ar kitokio sviedinio kryptingas judėjimas atsiranda dėl suspausto oro ar kitų dujų jėgos.

Taigi kadangi neaprašyta tiksliau, o strėlė yra sviedinys bendrąją prasme, šis prietaisas laikomas pneumatiniu ginklu. Jie priskiriami C kategorijos ginklams:

Pneumatiniai ginklai, kurių sviedinio kinetinė energija viršija 7,5 J;


Nes džaulių limitas ryškiai viršijamas keleta kartų. C kategorijoje yra ginklai, kuriems reikalingi leidimai ir dalis kurių yra ribotoje civilinėje apyvartoje (nepapirkinėsi kur papuola, paprastai sakant, o ir kiekvienam neparduos). Čia aišku gana daug spekuliuoju, nes dar neaišku ar tokį leistų išvis į Lietuvą įvežti, nes atrodo gana brutaliai. Gal su kokia nors lankininkystės sporto licencija, bet vėl reiktų klausti. Trumpai sakant - su tokiais žaislais mūsų mažieji Nuodmantukai ir Krimstmantytės nežais. Gal ir gerai - dar akį išsidurtų (kartu su visom smegenim....).

Toliau pasirausus Youtubės kanale pasimatė dar pora matytų prietaisų - ogi povandeninės medžioklės šautuvai. Šitie mažutėliai Lietuvoje legalūs, nusipirkus licencija žvėjybai galima nustatytose vietose šaudyti žuvis (nes gaudo ir paleidžia gi tik nevykeliai visokie). Žeberklų šaudyklės Lietuvoje parduodamos turguose, parduotuvėse ir internete. Kiek paieškojau ir neradau, kad jų įsigijimui pas mus būtų kokie nors apribojimai, ar reiktų kokių nors dokumentų.

Ką gi gali ta žeberklų šaudyklė?
Žeberklų šaudykles yra dviejų tipų - vienos pripumpuojamos oro, kuris veikia kaip dujinė spyruoklė, kitos veikia nuo tympos. Atkreipkit dėmesį, kad filmuke rodomi patys skysčiausi modeliai (gal kiek paturbinti), bet didesnio dydžio modelis turbūt turi tiek pat galios ir be modifikcijų.

Kitas dalykas, kad jų galios nieks neriboja - nėra jokio mechaninio ribotuvo. Net ir kiniški pneumatiniai šautuvai turi pergrežtus stumoklius, kad neviršytų 7,5 džaulio. Palyginimui - 7,5 džaulio pneumatinis šautuvas stiklinį butelį sudaužo tik jei mėnulio fazės gerai išsidėsto. Žeberklas, pripumpavus gerai, kaip matėte peršauna per stalviršį.

O ką sako įstatymas ? Visų pirma, ar tie žeberklai yra ginklas?
Ginklas– įrenginys ar daiktas, sukonstruotas ar pritaikytas gyviesiems ar kitiems objektams, taikiniams naikinti, žaloti ar kitaip jiems paveikti.

Kaip ir viskas atitinka - žeberklai skirti gyvoms žuvims naikinti ir žaloti. Ir, vegetarai ir veganai, žuvys ne augalai, jos irgi gyvos ir negalvokit, kad beigelis su lašiša nesiskaito.

O kokie tai ginklai pagal rūšį? Žeberklu šaudykle, užpildyta oro, kaip iš akies luptas pneumatinis ginklas (aprašymas aukščiau), o žeberklas su gumomis - puikiausias templinis ginklas:

Templinis ginklas– nešaunamasis ginklas, kurio sviediniui, naudojantis raumenų jėga ar mechaniniais įrenginiais, energiją suteikia tamprus elementas.

Viskas atitinka. 

Pnaumatiniai žeberklai pukiai krenta į C kategorija, nes ten tikrai nieko panašaus į 7,5 džaulio energijos. Paknisus internete žeberklo greitis ore apie 30 metrų per sekundę ir svoris apie 300 gramų (pirmas pasitaikęs šaltinis). Tai mums duoda 135 džaulius. Ouch.

Kur patenka templiniai žeberklai - kitas klausimas. Legalūs templiniai ginklai (nebūtinai žeberklai) randami B kategorijoje (kartu su pusiau automatiniai pistoletais ir panašiais dalykais).

Templiniai ginklai, kurių visa įtempimo jėga yra nuo 200 N iki 1 200 N.

200 niutonų yra apie 20 kg įtempimo. Manau, kad gera dalis tympinių žeberklų gyvena tame 200 - 1200 niutonų aptvarėlyje  - JAV žeberklintojų tinklalpiai šneka apie 100 svarų (45 kg. maždaug) įtempimo gumas, kurios kai kuriuose modeliuose būna kelios. Turbūt ir Europoje kažkas panašaus, nors, kaip supratau, amerikiečiai ir kitokie australai šaudo riebesnes žuvis vandenyne ir jiem reik daugiau smarvės.

Tai kaip čia taip gaunasi - pneumatiniams 4,5 mm šautuvams vos leidimų neįvedėme, nors lyginant su žeberklų šaudykle tai tas pats kas lyginti G36 su haubica, o žeberklo šaudyklę nusipirkt bėdos lygiai nulis. Kodėl čia taip, kame čia šaknys. Paprasta - kas rašė įstatymą nepagalvojo apie visus atvėjus. Kažin ar verta drausti žeberklus - kažin kada ką su juo Lietuvoje nušovė? Bet vistiek tūrėtų būti aišku, kas yra kas, nes paėmus žeberklą, chronografa ir svarstykles gali gautis taip, kad savininkas nuo nuspirkimo pažeidinėja įstatymą, to nežinodamas ir negalvodamas perdaug apie tai.

Reiktų ko gero tuos žeberklų šaudytuvus kaip ir sportinius lankus išskirti prie ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nekontroliuojamų daiktų, nes nors žuvis ir dusina tie žeberklintojai, bet kažin ar jie turi piktų kėslų.


PAPRASTO ŽMOGAUS NUOMONĖ (bonus content)
Nu čia gi kas per svaigsmas surašytas. Taigi Sigelis vakar da žuves atnešę, sakė prišaudys ežeri ir ti viskas legaliai, bo galima. Tai kaip čia gaunas ??? Nu nebanditas gi tas Sigis, ir saliarkos beloruskos užveža ir tas jo žeberklas nelabai stipras, nu tiesa pralindo per Kaziuko golfo durelas, ale ti papuvys metalas buvo.

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą