2017 m. vasario 1 d., trečiadienis

Savanorių kaina - Pergalingas (?) galas

Taigi pasibaigė nuostabusis serialas "Laisvės kaina: Savanoriai". Iš tikro pažiūrėjau visas serijas. Nors ir buvo sunku ir faktiškai neimanoma žiūrėti "gyvai" ir tekdavo kliautis "Mediateka" (ačiū LRT)kur galima prasukti nykiausias vietas ir "filerį" visgi sulaukiau pabaigos. Ir kokia pabaiga....o o.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „laisvės kaina“

 (lrt.lt nuotrauka)
Kad būtų lengviau - paskaitykite ankstesnį straipsnį, kad suprastumėtė veikėjų kodavimą, nes jie ir toliau bus ivardijami kaip Grafas, Bareikis, Ūsas ir tt.
Pirma dalis apie 4 seriją

Bendrąja prasme - "Laisvės kaina: Savanoriai" kuo toliau tuo labiau virto "Nekviesta savanorių meile". Nu aišku meilė parduoda ir klikus generuoja, bet kas perdaug tas nesveika.
Seriale po laisvės kovų toliau jau vyko ala gyvenimas nepriklausomoj Lietuvoj - perversmai (su gruodžio mėnesį žalia žole ir žydinčiom gėlėm), apelsinu kontrabanda (nes kaip gi be jos) ir pastoviais anachronizmais, nusišnekėjimais ir visku kas priklauso.

Finalui pasirinkta finalinė data - 1940 Lietuvos okupacija. Prodiuseriam ir režisieriui pati brandžiausia Lietuvos Respublika (nuo apelsinu kontrabandos pabaigos iki 1940) pasirodė neįdomi - kam ten įdomūs Lenkijos ir Vokietijos ultimatumai, visa ta politika ir kultūra. Eikim tiesiai prie vežimo Siberijon.


Pradžia - Kauno karininkų ramovėje (ten ir seimas ir prezidentūra ir vyriausybė viename visą serialą) svarstomas Sovietų ultimatumas. Smetona pasako, kad trauksis užsienin ir priimamas ultimatumas.
Beje nebuvo filme komiškesnio personažo už Smetoną - Styveno Sygalo plaukai ir k**ys vietoje barzdos ir ūsų - negi nebuvo galima kaip nors padaryt kažko ne tokio pajuokiančio prezidentą, kurio pavarde žmonės visą laikotarpį vadina?

  Vaizdo rezultatas pagal užklausą „antanas smetona“
Kazys Bizauskas, kuris skambina Dekanozovui visiškai panašus. Ir visi kiti panašūs, Smetona tik parodija kažkokia.

Grįžta 1939 metai po Vilniaus grąžinimo, nieko labai įdomaus, Repšio nesantuokinė, o oficialiai Mykolo dukra ir Grafo sūnus - jau pora, tas didelis kadetas pasidaręs. Ateina Bareikis į svečius ir prasideda vienas iš tų pokalbių, kuriuos reik prasukt.
Žinot ko niekada neturėjo karo akademijos kadetai (kaip ir jokie kariai Lietuvos kariuomenėje tarpukariu)? Plaukų. Net ir akademijos baigimo proga užsiaugint neleisdavo.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „smetona karo akademija“
Na bet negi gadinsi čia Kostuko šukuoseną dėl kažkokios autentikos, atsiprašant.
Beje, Grafas "gyvena" Zyplių (čia tiesiog pagal dvarą matosi) dvare, kuris yra už 50 km. nuo Kauno ir kokių 30 km. nuo sienos su Kaliningradu. Tai gal ir gautųsi, kad jie ten visi nuo Kauno iki Pasienio pastoviai varinėja, bet vistiek kai tiek Grafas tiek Bareikis "dirba" Kaune, gal kiek toloka "iki darbo" turint omenį, kad per visą filmą nei vienas neprasigyveno mašinos.

Prasideda žiemos karas, paskelbia per radiją, visi lekia pakast ginklų miškan. Pakasa savo šautuvus (bet taip normaliai jie tų šautuvų namie laikė, nors iš tikro tuo metu su ginklais buvo maža bėda, ypač kaime). Mykolas pakasa savo K98k Mauzerį (nors iki vokiečių okupacijos Lietuvoj tokių nebuvo, bet kam čia rūpi).
1940 m. birželis - Ūsas komunistas, kuris jau nuoširdžiai nusibodęs nes jis beveik visose serijose vis kitą vaidmenį atlieka, įsirauna Smetonai popierių priduot ir parėkaut. Dabar jis jau kaip ir Dekanozovo įsikūnijimas. 
Grafas siūlo Marcelei nykt iš Lietuvos, kalbos kalbos, diealogai neSUVAIDINTOS emocijos, vienžo Bareikis išveža Smetoną iš Kauno.
Ūsas Dekanzovas ateina jo gaudyt su dviem 17-18 metų persigandusiais čekistais (nu svarbu odinis ploščius ir kiepka), bet nepagauna, skambina, kad pagautų "ant pasienio". Bareikis su Smetona keliauja sau ir šneka tekstus iš istorijos vadovėlio 7 klasei. 

Pasieniečiai nepraleidžia Smetonos su Bareikiu. Nesulaiko, bet veja atgal. Pasienietis su SMLE šautuvu (Lee-Enfield paprastai sakant). Na nebuvo jų Lietuvoj. Ir Pabaltijį nebuvo. O tuo labiau 1940 metais pas Lietuvos pasieniečius. Ir tas Enfieldas jau nuo pirmos serijos eina ir nusibodo labiau nei Ūsas komunistas.

Atvažiuoja Bareikis su Smetona pas Repšį (kuris vienas iš retų personažų, kuris ir paseno ir pasikeitė elgėsį per 20 metų). Repšys iškart pasirašo pravest juos abu per sieną. Gaila, kad nebuvo klasikinio bridimo per upelį (Repšys žinojo lieptą). 

Sieną saugo pora vokiečių kurie, pagal Bareikį, "gaudo iš Lenkijos begančius žydus". Įdomu, ką jie ten gaudo ant Lietuvos-Vokietijos sienos - nebent žydai ant tiek pasimetė, kad iš Lenkijos į Lietuvą per Vokietiją bėga. 

Išsiskiria broliai, Bareikis atiduoda savo pistoletą Repšiui. Dabar oficialus pagyrimas Mariui Repšiui - vienas iš tų retų aktorių ir in general žmonių, pas kuriuos nėra ginklinės "šudarankystės"


Pirštas ne ant nuleistuko, ir ne vieną kartą. Bėje - pistoletai period correct Lietuvos kariuomenės naudoti FN HP (dar kitaip Browning High Power).
Ar žinot, kodėl jie šaudymo scenose naudojami - nes lengviausia gauti 9*19 mm. tuščių šovinių. Ne tik pas mus, Holivude irgi tas pats.

Smetona pabėga, o į Rumšiškes, kur gyvena Repšys, Mykolas, sumaišyti jų vaikai ir Grafas kaimynystėje, atvažiuoja sovietiniai kareiviai tremt. Gražus kelias kaip kaime - lygus naujas asfaltas. Kažkiek lynoja - pats tas. Vienas sunkvežimis ir kokiu 10 kareivių - daug netrems gal?

Grafui ir Grafaičiui praneša, kad tremia Mykolą. Už ką tą Mykolą - jis toks vargo pelė - Repšiui nugarą lenkė, per serialą gal 3 arklius atimė jam, komunistu buvo. Repšys būtų pirmas kandidatas, bet ne, neįdomu taip.

Beje - toliau iki pat galo Grafaitį Grafas ir Marcelę vadina "sūnum". Čia turbūt, kad vardai nesimaišytų, bet jau gyvos emocijos tai tikrai neprideda. 

Grafas griebia šautuvą nuo spintos (irgi K98k, turbūt tą patį, kur su Mykolu užkasė), dėžę tuščių šovinių (tai gal "slo mo" buvo galima ir tikrų paimt, ar kokių deaktyvuotų).

Tremia Mykolą. Į sunkvežimį (jau be būdos, ne tą kur pradžioj buvo) įmeta kelis toks vaizdas, kad pelų, maišus, Mykolo radiją ir pora skilandžių iš kokios nors vietinės Rimi. 

Vėl atvažiuoja Ūsas komunistas - dabar jau jis nebe Dekanozovas, o kažkoks smulkus čekistas kur tremia kaimiečius. Per vieną seriją 2 amplua - neprastai. Apspjauna Mykolui batus, sėda į savo Gaz M1 (ar kažkokią kitą to laiko mašiną) ir išvažiuoja.

 O vat atvažiuoja jau su 1949-1953 Rytu Vokietijoje gamintu BMW340


Ryškiai sustojo kokiame nor kaimo "Pimp My Ride" salone (arba nebuvo kaip aną mašiną iš Rumšiškiu i Zyplius atvilkt nes be numeriu, technikines ir draudimo...). Bet nu nereik galvot, kad nesimato ir, kad tos mašinos nesiskiria. Praeita kart 1930 m. Kauno banditai irgi važinejo 1940 m. "Buick". Sunkvežimyje kokie 3-5 sovietiniai kareiviai.

SLOOOOOOOOOO------MOOOOOO

Iššoka rusas su K98k (taigi geras šautuvas, vokiška kokybe). Atlekia Grafas persimainiusiu veidu ir šautuvo gyvenime nelaikiusia maniera nušauna vieną kareivį ir dar vieną, kažkas pabega.
Žinot iš ko atskirt šaulį nuo nešaudžiusio? Šaulys, kai šautuvą užtaisineja, nežiūri į spyną, ypač per susišaudymą, o Grafas gi veteranas. Čia kaip pavaras jungiant į svirtį žiurėt.
Ūsas gasdina nušaut Marcelę, Grafas pasiduoda ir nušaunamas Ūso. Kadangi akivaizdu, kad Ūsas turi mirt (serija paskutinė gi, kažkoks turi but hepyendas) Grafas jų nušauna nesitaikydams ir beveik miręs, beje nei striukėje skylės nei kraujo. Komunistai nekraujuoja. Nors paskui kraujas pasipila iš burnos del realumo.

Po susišaudymo kareiviai išvažiuoja (beveik tiek pat kiek atvažiavo, nors 3 nušauti, išvis kur jie buvo per šaudymą?) Vaikai išsikasa šautuvus miške ir eis partizanaut. Laukite "Laisves kaina: Partizanai"

THE END

Kokios išvados? Aktorystes nekritikuosiu, tiek to.
Istoriniams faktams ir šiaip loginėm klaidom jautresniam žiurėt nerekomenduoju.
Mažiausia garbė tiem kas užsiimė visa butaforija, vietom ir kadru parinkimu - čia padaryt gerai nebutu kainave daug, o darant mandriai gavosi belekas.
Istoriniam konsultantui irgi galios neprideda visos klaidos.
Kažkas stengėsi, bet gavosi nekažkas. Good Idea, poorly executed. Nereikėjo girtis kūrybinei grupei, kaip stengtasi del realumo - su rožiniais akiniais butu buve geriau žiuret.
Lietuvos istorija buvo verta geresnio.PAPRASTO ŽMOGAUS NUOMONE (bonus content)
Kaip gražu. Nu kaaaip gražu. Nu negaliu, nu bet taip gražiai padare..........

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą